Urządzanie łazienki

Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem meblowym w kuchni jest blat. Okazuje się to bardzo dobry wariant w przypadku każdego jednego pomieszczenia, bez względu na jego parametry techniczne. Generalnie warunki, jakie panują w łazienkach są jednak na tyle niekomfortowe, że montowane akcesoria wyposażające bardzo często ulegają zniszczeniu. Tak jest chociażby ze względu na nadmierną wilgoć, ciągłe chlapanie powierzchni oraz detergenty, z jakimi mamy w owym wnętrzu styczność. Jakie blaty warto zatem wybierać, by były odporne na wszystkie wyżej wymienione czynniki?

Na rynku meblarskim dominują przede wszystkim dwa podstawowe tworzywa, z jakich ten rodzaj asortymentu jest najczęściej wykonywany. Pierwszym okazuje się trwałe i solidne drewno, z kolei drugim kamień. Oba materiały gwarantują estetyczność a przy okazji zapewniają wytrzymałość. Mimo wszystko stanowią one uzupełnienie zupełnie odmiennych aranżacji.

Blat łazienkowy z drewna

Ten typ blatu idealnie nadaje się z wielu powodów. Z jednej strony jest to gatunek naturalny, szlachetny oraz estetyczny, a z drugiej stanowi solidną ochronę przed zagrzybieniem. Ponadto drewno jest wyjątkowo wytrzymałe, co sprawia, że całość asortymentu z niego wykonana jest stabilna. Szczególnie polecane są gatunki egzotyczne, które na chwilę obecną stanowią trend w modzie łazienkowej. Ich najważniejszym walorem jest elegancja. Ponadto odmiany te zawierają także naturalne oleje, które sprawiają, że mebel jest niepodatny na działanie wody.

Śmiało polecić można głównie iroko oraz tek, merbau, ipe, bad czy cedr. Oczywiście wykonanie blatu z takich materiałów jest jednak dość kosztownym wydatkiem, ale mimo wszystko warto chociażby ze względów praktycznych. Kiedy natomiast zaopatrzymy się już w ten rodzaj elementu wyposażenia warto, abyśmy zadbali o jego należytą pielęgnację. Blask przyniesie zwłaszcza polerowanie olejem. Największe efekty widoczne są po wcieraniu go w podłoże na gorąco. Dzięki wysokim temperaturom specyfik wnika w drewno nawet na głębokość 5 milimetrów. Jeśli z kolei pozostawimy drewniane powierzchnie bez zabezpieczania, po jakimś czasie na blacie pojawi się srebrnawa patyna. Jeszcze inne możliwe osłonięcie przed zniszczeniem na skutek działania czynników zewnętrznych gwarantuje lakier. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim produkty elastyczne, a więc uretanowe, uretanowo-alkidowe oraz poliuretanowej. Zanim poddamy powierzchnię lakierowaniu, powinniśmy na nią położyć neutralizującą warstwę olejków eterycznych, które wygładzą podłoże.

Blat łazienkowy z kamienia

Możliwości w zakresie konstrukcji blatów łazienkowych z kamienia jest cała masa. Różnią się one zarówno kwestiami estetycznymi jak i właściwościami technicznymi. Generalnie warto jednak wybierać w głównej mierze gatunki nienasiąkliwe. Są one na tyle wytrzymałe i solidne, że nie ulegają farbowaniu pod wpływem barwiących środków chemicznych oraz pozostają w idealnej postaci wizualnej nawet po wylaniu na nich wody. Polecane są zwłaszcza marmury, wśród których wyróżnić należy odmiany typu Botticino, Nero Marquina, Arabescato, Rosso Verona, Bianco Rosa, Bianco Thassos, Bianco Brasile czy Carrara. Chętnie konsumenci wybierają również kwarcyty oraz granity i alabastry. Za taki efekt zdobniczy w łazience trzeba jednak uiścić sporą sumę pieniężną, nawet jeśli mowa o wykonaniu zaledwie jednego blatu.

Nieco tańsze, ale także gorsze pod względem trwałości okazują się marmury typu Pietra Cappellania, Trachyt Weidenhahn oraz Ametista. By pozostały trwałe, konieczna jest ich impregnacja, którą można wykonać indywidualnie. Za najmniej korzystny wariant, jaki mimo swej dużej dekoratywności w łazienkach gościć raczej nie powinien uznaje się grupę delikatnych marmurów typu Verde Guatemala, Verde Aver, Verde Alpi. Pochlapane wodą i poddaną dużej wilgoci, odkształcają się i dość szybko tracą swój urok. Powodem tego jest ich duża chłonność.

 

Zdjęcia

Copyright: Apartamentwpolsce.pl - blog o urządzaniu apartamentów i mieszkań 2019.
Oprogramowanie: Szablonydostron.pl