Aranżacja salonu w stylu art deco

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Pragniesz, aby Twój dom wyróżniał się niebanalnością kompozycji, eleganckim designem oraz niepospolitym udekorowaniem? Zanim zaczniesz eksperymentować z rozmaitymi stylami w dziedzinie współczesnej aranżacji wnętrz, poczytaj nieco o formie art deco, która od lat stanowi sprawdzony wariant estetyczny w przypadku urządzania salonu.

W tej koncepcji najważniejsze jest, aby pokój, który wyposażamy został idealnie wyeksponowany, wyróżniając się spośród zupełnie przeciętnych wnętrz. Efektownie dobrane elementy meblowe oraz idealnie współgrające z nimi dodatki dają sposobność stworzenia iście niepowtarzalnego klimatu. Początki stylu art deco sięgają czasów bezpośrednio po pierwszej wojnie światowej. To wtedy zrodziły się charakterystyczne kształty oraz wzory, które przetrwały po dzień dzisiejszych. W ciężkim okresie międzywojennym stanowiło to swego rodzaju nowość.

Podstawowymi cechami wyróżniającymi ten nurt aranżacyjny są zaokrąglone krawędzie mebli. W tym celu wykorzystywano niegdyś specjalnie do tego opracowaną technikę modelowania sklejki. Na wzór asortymentu wielkomiejskiego, gdzie krajobraz tworzyły standardowe drapacze chmur, projektanci zaczęli wzbogacać styl o smukłe biblioteczki, zwane z czasem „żyrafkami”.

Wszelkie akcesoria do salonu w kompozycji art deco powstawały z naturalnego materiału takiego jak klasyczne drewno. Stosowano w zasadzie wszystkie gatunki, które były na tyle plastyczne, aby nadać się do obróbki technicznej. Szczególnie ceniono mahoń oraz klon. Często korzystano również z orzecha włoskiego oraz jaworu. Ponadto doceniono także właściwości dębu.

Dziś już mniej, ale kiedyś spore znaczenie w produkcji mebli opartych o założenia art deco miał palisander. Do teraz zachowało się wykorzystanie hebanu, z którego tworzone są forniry. Powodem okazuje się zwłaszcza ekskluzywność, na jaką pozwala w efekcie końcowym ta odmiana drewna. Jest ono wyjątkowo eleganckie i właściwie wykończone i wypolerowane podnosi walory wizualne każdego wnętrza. Początki aranżacji art deco to także charakterystyczne wykorzystanie skór. To je przytwierdzano do części frontowych mebli po to, aby wzbogacić ich estetykę. Bardziej wyszukane kompozycje posiadały nawet specyficzne okleiny z imitacji skór rekina bądź węża, a więc szagrynu.

Dzisiaj w to miejsce weszły skóry krokodyla oraz drewno egzotyczne. Nadal zachowały się jednak masywne, z reguły nieco większe rozmiarowo biurka oraz rozległe kredensy. Dziedzictwem art deco z czasów międzywojennych są też przepiękne toaletki, szczególnie chętnie umiejscawiane obecnie nie tyle w salonach, co raczej prędzej w przestronnych sypialniach. Do tego projektanci proponują miękko obite zestawy wypoczynkowe składające się głównie z kanapy wyróżniające się opływowymi kształtami. Ich ozdobę stanowią zaś poduszki, które zazwyczaj są prostokątne kształtem. Co do kolorystyki tapicerek, to zwłaszcza królują odcienie kremowe i biele. Akcesoria meblowe nierzadko pokrywane są skórą. Z kolei stoły konstruowane z wykorzystaniem metalu, szkła oraz klasycznego drewna.

 

Zdjęcia

Tagi: Styl art deco,
Copyright: Apartamentwpolsce.pl - blog o urządzaniu apartamentów i mieszkań 2019.
Oprogramowanie: Szablonydostron.pl