Żółty plus czerwony, zielony i brązowy, czyli jak mieszać kolory?

Ocena: /10

Liczba ocen:

Oceń tą aktualność:

Odcienie kolorystyczne odgrywają niesamowicie ważną rolę w kwestii aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. To dzięki barwom możliwe jest komponowanie zupełnie innych pokojów z jednego i tego samego wnętrza. Zabawa odcieniami pozwala na to, aby tworzyć unikatowe rozwiązania, jakie będą bardzo estetyczne i przy tym zgodne z naszym poczuciem gustu. Tyle ile z mieszania rozmaitych tonacji może być pożytku, tyle również i kłopotu, jeśli dekoratorstwo nie stanowi naszej silnej strony.

Zestawiać ze sobą rozmaite kolory nie jest wcale tak łatwo jak mogłoby się to wydawać. Generalnie można stwierdzić, że stanowi to swego rodzaju podstawę w oparciu o którą bazują pozostałe elementy aranżacyjne typu meble czy akcesoria uzupełniające wystrój. Zanim udamy się więc na zakupy wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych, dobrze byłoby dokładnie przemyśleć, jaka aranżacja będzie dla nas odpowiednia oraz jaki efekt konkretnie chcemy uzyskać. Warto również być świadomym tego, że nierzadko to przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania dyktuje styl urządzenia poszczególnych wnętrz.

W obiektach otwartych, a więc łączonych salonach i kuchniach, sypialniach nieodgradzanych drzwiami czy długich korytarzach, w jakich wyszczególnione są osobne strefy oddzielnie na garderobę i oddzielnie na przedpokój, warto urozmaicić kolorystykę tak, aby mimo braku wyraźnego podziału na konkretne pomieszczenia dla wchodzącego do danego lokum jasne było, która część mieszkania jest do czego. Nie chodzi tu o robinie miszmaszu, ale wyłącznie o przejrzystość.

Dekoratorzy i projektanci zachęcają, by większe powierzchnie takie jak na przykład hole malować na odcienie ciepłe, a zatem chociażby pastelowo. W pokojach dziennych z kolei znakomicie spisują się beże, kremy, słoneczne żółcie oraz delikatne brązy. Przy nowocześniejszych kompozycjach zalecane są natomiast jaskrawe tonacje takie jak żywa, krwista czerwień bądź mocniejsza zieleń. Intensywność odcienia pozwoli również na to, aby lokum nabrało charakteru oraz unikatowości. Za dość ryzykowne uznaje się natomiast eksperymentowanie z niebieskim oraz czerwionym bądź żółtym. Jeśli dwie ostatnie barwy przypadły nam do gustu, powinniśmy zrezygnować z mieszania ich z błękitem.

Subtelnym lazurem warto ozdobić jednak ściany sypialni. Jest to bowiem kolor odprężający i relaksujący, więc do pokoju przeznaczonego do odpoczynku okazuje się idealny. Głęboka zieleń odpada zaś w przypadku kuchni czy jadalni. O wiele bardziej przestronne będzie wnętrze pomalowane na kanarkową żółć, ewentualnie pomarańcz. Na kontrasty można sobie pozwolić w przypadku łazienki. Świetne zestawienie uzyskamy za sprawą połączenia bieli i czerni. Z pewnością nie powinniśmy ograniczać się do białych murów w gabinetach, gdzie zmuszeni jesteśmy do wysiłku intelektualnego a także w pokojach naszych dorastających pociech. Powodem tego okazuje się zwłaszcza fakt, że wyraziste kolory zmuszają umysł do myślenia, jak również pozytywnie wpływają na rozwój wyobraźni. Aktywizacja poprzez barwy jest potwierdzona naukowo.

Zdjęcia

Copyright: Apartamentwpolsce.pl - blog o urządzaniu apartamentów i mieszkań 2019.
Oprogramowanie: Szablonydostron.pl